Долинська солеварня (Саліна)

/ Культура / Пам’ятки архітектури / Долинська солеварня (Саліна)

 

Долинська солеварня (Саліна)

Долинська солеварня (Саліна)

Адреса: місто Долина, вулиця Оболонська, 11а

 

 

 

 

 

Відкриттям соляних джерел в околицях Долини деякі науковці вважають 979 рік. Перші письмові згадки про промисел датуються 1474 роком.

Згадка про солеваріння в Долині є в документі, яким в 1525 році король Зигмунт І, поновлюючи місту Магдебурзьке право, установив ярмарки і дозволив міщанам виробляти сіль в таких кількостях і якості, як в Коломиї, і продавати її жителям тих земель, які віддавна її споживали, без шкоди для коломийської ропи (М. Бєлінський ”Старовинна Польща”, Варшава, 1884 р. т. 2, стор. 616).

У своїй монографії Ф. П’єстрак відзначає, що з привілеїв короля Зигмунта І (1537 рік) тодішні соляні родовища становили королівську власність, але королі також дозволяли виварювати сіль й приватним особам. Таким чином, промисел розвивався і вже на початку 19 ст. Долинська солеварня була великим підприємством, на якому працювало 82 робітники: сторожі, гайдуки, водники, ковалі, виварювальники, боднарі.

Воду на саліну було проведено водогоном з озера, труби були дерев’яними. В 1898 році велика пожежа знищила комплекс, а 1904-го відбулось відкриття нової солеварні, руїни якої збереглись до нашого часу.

Будівля солеварні є незвичайною промисловою пам’яткою архітектури. Знаходиться у місці, з яким пов’язане виникнення Долини.

Споруди  сільзаводу  утворили своєрідне містечко. Всі вони в єдиному архітектурному стилі з характерними червоно черепичними силуетами  дахів.

Сьогодні завод знаходиться в напівзруйнованому стані. Але згодом в стародавню Саліну буде вдихнуто нове життя, адже тут планується реалізація масштабного інвестиційного проекту з будівництва історико-оздоровчого бальнеологічного комплексу. Протягом тисячоліть долинська сіль була місцевим білим золотом – основним джерелом доходів місцевого населення. Тепер ж її призначення бачать у використанні в оздоровчих цілях.