Степан Фрасуляк (псевдо “Майор Хмель”)

/ Долинська міська об’єднана територіальна громада / Місто Долина / Степан Фрасуляк (псевдо “Майор Хмель”)

 

ФРАСУЛЯК СТЕПАН ТЕОДОРОВИЧ
(1904 – 1951)
Педагог, борець за волю України

Народився у Львові. Дитячі і юнацькі роки припали на період 1-ї світової війни і проголошення ЗУНР. Педагогічну діяльність в Долинському районі розпочав у Вишкові в 1928 р. Тут він налагодив тісні зв’язки з парохом с. Сеничів І. Янковським, педагогом Клавдією Цалевич, парохом с. Лолин Депутатом та багатьма іншими. У Вишкові одружився із Софією Чипкайло, яка розділила із ним героїчну долю. За час праці у Вишківській школі С. Фрасуляк виховав гідних учнів, котрі пішли дорогою свого вчителя. Серед них – Мирон Данилович, довголітній в’язень Карагандиських таборів, який у 1948 р. в заарештований разом із священиком І. Янковським.

1935-1936 рр. працював у с. Новошин. Був організатором сільського хору, створив т овариство «Сокіл», в якому нараховувалось понад сто членів, для молоді – вечірню школу «Підліски». В часи німецької окупації товариство «Сокіл» переросло у військову організацію «Січ».

У 1939 р. С. Фрасуляка призвали у польську армію, звідки він невдовзі повернувс С. Фрасуляк був активним членом ОУН. Підтримував тісні зв’язки з С. Бандерою і його однодумцями, які неодноразово гостювали у с. Новошин. Арешт німцями визначних діячів ОУН у Львові змусив С. Фрасуляка і його товариство перейти до збройних форм боротьби. У 1942 р. він організував сотню «Сіроманців», вишкіл якої проходив на г. Магурі. Наступні роки – серед організаторів і керівників від старшинської школи «Олені». Оскільки підготовка старшинських кадрів для УПА вимагала кваліфікованих педагогів-військовиків і розробки стратегії ведення партизанської війни. Фрасуляк зважаючи на це, підготував посібник «Українська партизанка».

Він мав великий авторитет серед повстанців і місцевих жителів. З с. Новошин у різні військові формування вступило понад ЗО чоловік. Як чільний керівник УПА, начальник штабу УПА «Захід-Говерла» виконував відповідальні доручення і обов’язки. Його часто бачили за г. Лисою. Сюди постійно прибували кур’єри від сотень. Збір кур’єрів відбувався у найвищій точці г. Лиси – кам’яній брилі, що виступала з гори. Це місце в народі називають каменем Фрасуляка.

Пізніше штаб було перенесено у безпечніше місце – на г. Яйко. Тут «Майор Хмель» з дружиною Софією загинув 1 липня 1951 р., через зрадників. Стверджують, що відчайдушний крок зробила його дружина Софія, яка не хотіла, щоб її чоловік потрапив у ворожі руки.

На фронтоні адміністративного будинку Новошинської с/р встановлено меморіальну дошку з написом: “В цьому будинку вчителював Степан Фрасуляк (майор «Хмель»), видатний командир УПА”.