Прізвища – поширені в Долині

Прізвища – поширені в Долині

ПрізвищаПрізвище – річ здебільшого спадкова. Так повелося, що його передають від батька до сина. Спочатку прізвища були привілеєм знаті. За часів Київської Русі були лише прізвиська, які можна зустріти в іменуваннях давньоруських князів. Родові прізвища мали переважно багаті люди. Проте вже в XVII столітті ледь не всі українці мали власні прізвища. Багато цікавих прізвищ з’явилися в часи Запорозької Січі. Вступаючи в ряди січовиків, козак змінював  старе прізвище на нове. Етнічна строкатість українських прізвищ – це також спадок тих держав і народів, під чиїм впливом перебувала Україна  впродовж багатьох століть.

Українські прізвища найчастіше утворювалися за такими принципами: від власного імені – “син такого-то”, наприклад, син коваля – Коваленко, бондаря – Бондаренко. Від назви місця проживання чи походження людини, наприклад – Бойко, назви ремесла, постійного заняття, наприклад,  Мельник, від певної індивідуальної фізичної чи психічної ознаки, наприклад Слабий.

За інформацією відділу економіки Долинської міської ради п’ятірка найбільш чисельних в Долині прізвищ:

1. МЕЛЬНИК – 144

2. КРЕХОВЕЦЬКИЙ (А) – 124

3. ДМИТРІВ – 89

4. СТЕФАНИШИН – 72

5. ВИТВИЦЬКИЙ – 61

Чому в Долині Мельників найбільше? Та тому, що споконвіків довколишні бурхливі ріки були повноводні й на них працювали водяні млини. І чи не в кожному селі був мельник, що мав такого млина. Креховецькі – очевидно походять з Креховичів, що на Рожнятівщині, Витвицькі – з Витвиці. Логічно, що Дмитрів – син Дмитра, а Стефанишин – Стефана.

Наступна п’ятірка найбільш поширених прізвищ у Долині:

Коваль – 60, Бойчук – 60, Гошовська – 59, Юсип – 58, Костів – 58.

Прізвища в Україні

Прізвища, похідні від імен людей, назв ремесел характерні для всієї України. І, що цікаво, не лише в Долині, але й в Україні, найбільше – Мельників. Бо ми ж таки по праву в Європі найбільш працьовита хліборобська нація. Трохи менше маємо однофамільців Тараса Шевченка. На третім місці – з нашого невмирущого етносу Бойко, четвертий і п’ятий сини ремісників – Коваленко і Бондаренко.

За інформацією веб-сайту https://sites.google.com/site/uaname/popularnist-prizvis/misca-1—10000, п’ятірка найпопулярніших в Україні прізвищ і кількість їхніх носіїв  ось така:

1| МЕЛЬНИК  174057 осіб

2| ШЕВЧЕНКО  142200 осіб

3| БОЙКО 126548 осіб

4| КОВАЛЕНКО  126139 осіб

5| БОНДАРЕНКО  118547 осіб

Галина Максимів