ЛЕВИНСЬКИИ ІВАН ІВАНОВИЧ
(06.07.1851 – 04.07.1919)
Український архітектор, педагог, підприємець, громадський діяч

Талановитий український інженер, архітектор, будівничий, підприємець, професор Львівської політехніки, організатор української національної промисловості, педагог, громадський і політичний діяч.

Народився 6 липня 1851 року в м. Долина, у родині директора народної ніколи. У 1859 р. після смерті батька та в умовах скрутного матеріального становища, родина переїжджає до Стрия. Там Іван Левинський закінчує чотири класи початкової школи. На подальше навчання не вистачає коштів, тому він змушений заробляти їх самостійно. Маючи добрий голос, пішов до церкви допомагати дякові співати. За підтримки старшого брата, у нього з’являється можливість переїхати до Львова і закінчити Львівську реальну школу, де поряд з основними загальноосвітніми дисциплінами давались деякі знання техніко-прикладного характеру. У 1868 р. Левинський вступив до Львівської технічної академії на будівельний відділ, а по закінченню з відзнакою у 1875 році – був залишений при ній, як науковець. Від 1901 – професор будівництва Львівської політехнічної школи, від 1909 – професор Політехніки.

Іван Левинський запам’ятався сучасникам як талановитий підприємець, і щедрий меценат. На його кошти збудований у Львові Будинок для робітників і створені для них дешеві кухні. На його кошти розпочала роботу реміснича й промислова бурса, де сироти і незаможні були звільнені від оплати. Разом зі львівським архітектором Юліаном Захарієвичем він придбав і подарував місту земельну ділянку під студентський гуртожиток. Також збудував дім для Українського педагогічного товариства, чисельні доми – читальні, будинки для громадських організацій, багато з яких працювали завдяки його ж фінансовій підтримці. А в 1908 р. – Церковний музей митрополита Шептицького – нині Національний музей у Львові – отримав від Левинського велику збірку виробів його керамічних майстерень.

Творив у стилі українського модерну в архітектурі. У свої проекти вносив елементи традицій національного будівництва Гуцульщини, Бойківщини і Наддніпрящин. У Львові збереглися будинки та цілі квартири, споруджені за проектами Івана Левинського. Він також проектував храми, зокрема, греко-католицький у Києві, каплиці, санаторії, лікарні.

Помер Іван Левинський у Львові в 1919 р.