Виникла необхідність в оформленні довідки про сімейний стан в Україні? Куди звертатись? Хто видає такі документи?

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Виникла необхідність в оформленні довідки про сімейний стан в Україні? Куди звертатись? Хто видає такі документи?

Виникла необхідність в оформленні довідки про сімейний стан в Україні? Куди звертатись? Хто видає такі документи?

13.05.2019

Своє кохання можна зустріти будь-де, навіть за кордоном….

З кожним днем кількість інтернаціональних родин збільшується. Для кохання не існує кордонів.

Досить часто звертаються громадяни щодо отримання довідки про сімейний стан. Але, органи державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, ще з 2007 року не видають такі довідки. Після того, як вступили в силу нові законодавчі акти, які скасували обов’язкову реєстрацію шлюбу за місцем прописки (місця проживання), довідку про сімейний стан в Україні – також скасували.

Відповідно до статті 28 Сімейного кодексу України – заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.

Найпоширеніший випадок, в потребі оформлення такого документа, пов’язаний з оформленням шлюбу за кордоном. Звертаючись у відповідне відомство, громадяни запитують перелік документів для оформлення шлюбу з іноземцем або з іноземкою. В отриманому переліку, одним з документів для оформлення шлюбу, є довідка, яка підтверджує факт того, що майбутній наречений або наречена на даний момент не перебуває в шлюбі.

Відповідно до п.6 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні – у разі необхідності підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, та громадяни України, які проживають за кордоном, подають заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, у тому числі дипломатичним представництвом чи консульською установою України, у якій особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб припинено, та належним чином легалізовану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Отже, на сьогоднішній день, є документ – це нотаріальна заява про сімейний стан в Україні. Заява оформлюється у будь-якого нотаріуса, який здійснює свою діяльність на території України.

Застосовується три варіанти такої заяви:

  • коли підтверджується факт того, що заявник в шлюбі не перебуває і ніколи не перебував;
  • коли підтверджується факт того, що заявник на момент оформлення заяви, в шлюбі не перебуває, так як попередній шлюб був розірваний;
  • коли підтверджується факт того, що на момент оформлення заяви, заявник є вдівцем (вдовою) і в шлюбі не перебуває.

Потрібно обрати шаблон заяви, який відповідає життєвим обставинам заявника. Заява оформлюється на офіційному бланку суворої звітності, з відповідною голограмою і водяними знаками.

Деяким громадянам, замість заяви, може знадобитися Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису про шлюб. Якщо, людина перебуває на території України, оформити Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян можна звернувшись до територіальних органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Будь-які українські документи про сімейний стан ( свідоцтво про шлюб в Україні, Витяг з ДРАЦСГ, довідка або заява про сімейний стан в Україні, тощо) необхідно легалізувати (проставити штамп апостилю, консульська легалізація) для подальшого використання за кордоном. 

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99. 

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).