Строк прийняття спадщини та порядок його поновлення

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Строк прийняття спадщини та порядок його поновлення

18.10.2021

Коли в сім’ю приходить горе і раптово помирає близька людина, мало хто одразу замислюється про належне оформлення спадщини. Саме тому законодавець визначив строк в 6 місяців з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він був оголошений померлим протягом якого треба звернутися до нотаріуса із відповідною заявою. Але життя непередбачуване і трапляється так, що спадкоємці з різних причин пропускають цей строк.

Як бути, коли цей строк пропущено?

Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття за письмовою згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину або на підставі судового рішення.

Важливо! Якщо спадкоємець на момент смерті спадкодавця проживав (був зареєстрований) спільно із спадкодавцем, то така особа вважається такою, що прийняла спадщину фактично.

Які причини для пропуску строку для прийняття спадщини визнаються поважними?

Як свідчить судова практика, поважними визнаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, зокрема: тривала хвороба, перебування тривалий час за кордоном, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.

Які докази беруться судами до уваги?

Зазвичай судами беруться до уваги переважно письмові докази – довідки медичних установ,  довідки про перебування у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що можуть підтвердити обставини, які унеможливлювали звернення до нотаріальної контори у встановлені строки.

А які причини поважними не визнаються?

Наприклад, юридична необізнаність про строк в 6 місяців для звернення до нотаріуса чи похилий вік або непрацездатність спадкоємця, несприятливі погодні умови чи відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини не вважаються поважними причинами.

Куди необхідно звертатися з позовною заявою?

Позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини пред’являються за місцем знаходження нерухомого майна або основної його частини.

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

За подання такої позовної заяви справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021 року – 908,00 грн.), якщо особа не звільнена від його сплати відповідно до законодавства.

Рішення набрало законної сили, що далі?

На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк (зазвичай це 2-3 місяці) звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.

А якщо спадкоємець, після того, як суд надасть йому додатковий строк для прийняття спадщини пропустить і його?

Якщо суд своїм рішенням визначив спадкоємцю додатковий строк для прийняття спадщини, але він цим не скористався та не звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому ще одного додаткового строку для прийняття спадщини.

 Джерело: Міністерство юстиції України

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99