Шум у громадських місцях: що заборонено і яка відповідальність

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Шум у громадських місцях: що заборонено і яка відповідальність

20.09.2021

Що є порушенням громадського спокою? Чи є голосні крики поблизу житлових будинків і прибудинкових територій, в зонах відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків таким порушенням? Яка відповідальність передбачена для порушників громадського спокою?

Нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян є адміністративним правопорушенням, за яке передбачена відповідальність. Так само адміністративним правопорушенням є порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.

Отже:

– На територіях, які безпосередньо прилягають до житлових будинків, рівень шуму не повинен перевищувати 70 дБА (децибел) в денний час (08:00 – 22:00) та 60 дБА – в нічний час (22:00 – 08:00).

– На майданчиках (зонах) відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків допустимий рівень шуму цілодобово становить 60 дБА.

 – У квартирах допустимий рівень шуму в нічний час складає 45 дБА, а в денний – 55 дБА.

Шум, що перевищує вказані вище рівні, які встановлені санітарними нормами, є порушенням.

ТАБЛИЦЯ ПОРІВНЯННЯ РІВНЯ ДЕЯКИХ ШУМІВ

30                 Тихо шепіт          (цокання настінного годинника)

35                 Доволі чутно       (приглушена  розмова)

40 — 45       Доволі чутно       (звичайна мова)

50                 Чітко чутно         (розмова, друкарська машинка)

65-70            Шумно       (гучна розмова (1м)

75                 Шумно       (крик, сміх (1м)

80-85            Дуже  шумно      (крик, мотоцикл з глушником, шум пилососу (з більшою гучністю двигуна  еля — 2 кіловати).

90                 Дуже  шумно      (гучні крики, вантажний залізничний вагон (в семи метрах)

95                 Дуже  шумно      (вагон метро (в 7 метрах ззовні або всередині вагону)

100               Надзвичайно шумно    (оркестр, вагон метро (переривчасто), гуркіт грому, вереску, бензопили, що працюють)

Отож, за загальним правилом, з 22 вечора до 8 години ранку, гучні крики, спів, створення іншого шуму є під забороною.

Відповідальність за порушення норм про шум передбачена у виді попередження або у виді штрафів. Розмір штрафів незначний: від 85 до 255 грн – для громадян, від 255 до 510 грн – для підприємств (стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

За повторне протягом року порушення (якщо штраф вже виписували або офіційно зі складанням постанови виносили попередження) розміри відповідальності збільшуються: для громадян штрафи зростають від 255 до 510 грн з конфіскацією звукової апаратури, піротехнічних засобів або інших джерел шуму, а для підприємств – від 850 до 2550 грн.

Штрафи виписуються співробітниками поліції, а за повторні порушення – суди. В обох випадках потрібно викликати поліцію для складання протоколу.

Джерело: Координаційний центр з надання правової допомоги.

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99