Що собою являє декретна відпустка

Що собою являє декретна відпустка

Стаття 46 Конституції України гарантує кожному громадянину дотримання права на соціальний захист. Це право включає державне забезпечення в період тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків. До такого періоду відноситься і період перебування в декретній відпустці.

Декретна відпустка це спрощена назва, яка об’єднує два окремі види соціальної відпустки:

– в зв’язку з вагітністю та пологами;

– відпустка по догляду за дитиною.

Для оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінці, яка офіційно працевлаштована, необхідно отримати медичний висновок у лікаря. Цей висновок буде підтверджувати тимчасову втрату працездатності і є підставою для отримання такого виду відпустки. Наявність медичного висновку вимагають положення статті 17 Закону України «Про відпустки» і статті 179 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП).

У такому документі має бути зазначено місце роботи жінки, яка народжувала і кількість днів тимчасової непрацездатності. З таким висновком потрібно звернутися до свого роботодавця. Тривалість такого виду відпустки становить 70 календарних днів до народження дитини і 56 днів після. У разі ускладнень при пологах (наприклад кесарів розтин або інші ускладнення, підтверджені висновками лікаря) або народження двох і більше дітей, передбачено відпустку після пологів на 14 днів довше. І обчислюється вона з дня пологів. Сумарна кількість календарних днів такої відпустки становить 126 днів за звичайних обставин або ж 140 днів при наявності вище зазначених підстав.

Оскільки для виношування дитини потрібно 280 днів (сорок тижнів), то можна і підрахувати на якому тижні йдуть в декрет: це тридцятий тиждень вагітності. Жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи йдуть в декрет на два тижні раніше, тобто на двадцять восьмому тижні. Важливо відзначити, що якщо вагітна жінка захоче піти раніше в декрет, то вона може зробити це шляхом об’єднання своєї щорічної відпустки в поточному робочому році з такою відпусткою, для цього їй потрібно подати заяву про це своєму роботодавцю.

Коли термін відпустки в зв’язку з пологами та вагітністю закінчився жінка за своїм бажанням має право продовжити перебування в декреті, тобто отримати відпустку по догляду за дитиною до трьох років, або вийти на роботу. Процедура оформлення майже та ж: необхідна подача заяви роботодавцю, який вже в свою чергу, оформляє відповідним наказом таку відпустку.

Багато хто цікавиться питанням чи можливий декрет для чоловіків. Це зручно в тому випадку, коли наприклад, у матері дитини високооплачувана робота або ж в сім’ї хочуть так званої рівноправності і подружжя ділять такий вид відпустки навпіл між собою або в інших життєвих ситуаціях. І така можливість передбачена в статті 179 КЗпП. Крім того, в цій статті також зазначено, що правом використовувати відпустку по догляду за дитиною до              3 років (як у повному обсязі так і її частину) наділені не тільки батьки дитини, але і будь-хто з родичів (дідусь, бабуся чи інші родичі), які фактично займаються доглядом та вихованням дитини. Отже, отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років є правом матері, але не обов’язком.

Родичі, які фактично доглядають за дитиною і хочуть використовувати такий вид відпустки, повинні представити їх роботодавцю наступні документи:

  • заяву про надання відпустки;
  • копію документа, що підтверджує народження дитини (свідоцтва про її народження);
  • довідку, що свідчить про те, що мати дитини приступила до роботи в умовах повного робочого часу, до закінчення відпустки по догляду за дитиною (видається така довідка за місцем роботи);
  • документ, що підтверджує родинні зв’язки.

Жінка або інші особи, що перебувають у такій відпустці, за своїм бажанням можуть влаштуватися на роботу на неповний робочий день (тиждень) або на віддалену роботу (роблячи роботу вдома). Отже, робота в декретній відпустці -це можливо і все залежить тільки від бажання.

Чинне законодавство з метою збільшення кількості населення і мотивації народжувати дітей, гарантує, що період перебування у декретній відпустці зараховується до загального і безперервного стажу, в тому числі і в стаж за фахом (ст. 181 КЗпП). Але, не дивлячись на те, що така відпустка входить в стаж, за її період не нараховуються дні щорічної відпустки.

Чи можливе продовження декретної відпустки?

Є кілька можливостей, як після досягнення дитиною трьох років, залишатися далі в декреті. Так, наприклад, установи, організації, підприємства, можуть надавати жінкам або іншим особам відпустку після того, як дитині виповнилося 3 роки. Якщо ж дитина потребує домашнього догляду, відпустка надається в обов’язковому порядку і може тривати до певного терміну, зазначеного в медичному висновку, але не довше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку. Надання такої відпустки є обов’язком, але законодавством не передбачена вимога до роботодавця зберігати в цей період заробітну плату ні в повному, ні в частковому розмірі. Цю відпустку називають відпусткою по догляду за дитиною до 6 років.

Ще однією можливістю продовжити собі декрет є народження ще однієї дитини. На практиці таких випадків дуже багато, але на жаль, законодавством досі це питання не врегульоване детально. В такому випадку, при збігу періоду відпустки по вагітності та пологах з періодом перебування у відпустці по догляду, виплачується допомога по вагітності та пологах в повному розмірі. При цьому, буде скорочено сумарну кількість днів відпустки. Так, наприклад, якщо жінка народжує другу дитину, коли першій тільки 2 роки, то коли молодшій дитині буде 3 роки, старшому буде 5, обидві відпустки по догляду за кожною дитиною будуть закінчені. Тобто, народивши 2 дітей жінка отримала відпустки загальною тривалістю 5 років.

Можна і скоротити декрет. Достроковий вихід з декретної відпустки не забороняється, на розмір виплат при народження дитини це не впливає.

Для довідки: Долинське бюро правової допомоги:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел. (03477) 2-51-99