Ремонтні роботи магістрального трубопроводу порушують ваші права як власника земельної ділянки? Знайте та захищайте свої права!

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Ремонтні роботи магістрального трубопроводу порушують ваші права як власника земельної ділянки? Знайте та захищайте свої права!

06.07.2021

Нещодавно, під час здійснення працівниками бюро правової допомоги виїзних консультацій, громадянином було поставлено питання про порушення його прав, як власника земельної ділянки, оскільки після виконання ремонтних робіт, які проводились підприємством для обслуговування магістрального трубопроводу, не було приведено його земельну ділянку до належного стану.

З метою реалізації, відстоювання та захисту своїх прав, гарантованих державою, фахівці Долинського бюро правової допомоги Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомого повідомляють наступне:

Конституцією України встановлено, що право власності на землю гарантується.

Окрім цього, приписами Цивільного кодексу України закріплено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні. Однак, передбачено, що такі обмеження можливі лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Так, Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» передбачено, що підприємства магістральних трубопроводів під час виконання капітальних та інших планових робіт з метою забезпечення безаварійної експлуатації таких трубопроводів, серед іншого, мають право на:

– облаштування під’їзних шляхів та пересування будь-якими видами транспорту і спеціальної техніки на об’єкти магістральних трубопроводів для їх технічного обслуговування, проведення ремонтних робіт згідно із схемами під’їздів, погодженими з власниками або користувачами земельних ділянок;

– здійснення технологічної розчистки від чагарників та деревостанів лінійної частини магістральних трубопроводів до 10 метрів без попереднього погодження з лісокористувачами та відповідними органами нагляду і контролю;

– проведення інших земляних робіт, необхідних для забезпечення нормальної експлуатації об’єктів магістрального трубопроводу, за умови повідомлення про це власників або користувачів земельних ділянок не менш як за три дні до початку робіт та приведення цих земельних ділянок у стан, придатний для подальшого використання за призначенням;

– у разі аварії або загрози її виникнення, безперешкодно проїжджати до місця аварії для виконання необхідних робіт, здійснювати рубку дерев, здійснювати облаштування ґрунтових комор та інших тимчасових споруд з подальшою рекультивацією землі, без попереднього погодження з власниками або користувачами земельних ділянок, та без отримання певних дозволів і погоджень відповідних органів.

При цьому, статтею 17 вищезазначеного закону України закріплено обов’язок підприємства магістрального трубопроводу відшкодовувати власникам або користувачам земельних ділянок шкоду, заподіяну під час виконання зазначених робіт, та за свій рахунок приводити земельні ділянки у стан, придатний для подальшого використання за цільовим призначенням після закінчення відповідних робіт.

Таким чином, особа, права якої порушені чи обмежені, має право вимагати від власника магістрального трубопроводу привести за свій рахунок земельну ділянку у стан, придатний для використання за її цільовим призначенням, або вимагати відшкодування завданої шкоди.

У випадку неправомірної бездіяльності стосовно розгляду заявленої вимоги або при її неправомірній відмові, кожна особа має право звернутися до суду за захистом чи відновленням своїх прав, в порядку встановленому чинним законодавством України.

З приводу одержання додаткової інформації щодо звернення до суду із відповідною заявою та процедури розгляду такої заяви у суді, рекомендуємо звернутися до фахівців системи з надання безоплатної правової допомоги.

Довідка:

Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99.