Який податок при продажу нерухомості необхідний до сплати

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Який податок при продажу нерухомості необхідний до сплати

Який податок при продажу нерухомості необхідний до сплати

Кожен хоч раз в житті купує або продає нерухомість: квартиру, житловий будинок, земельну ділянку. І при цьому обов’язково зустрічається з питанням – який податок при продажу нерухомості він зобов’язаний сплатити.

А раптом так вийде, що хтось захоче подарувати квартиру чи будинок. Що в такому випадку?

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) нерухомості передбачений ст.172 Податкового кодексу України, оподаткування доходу, отриманого при даруванні – ст.174.

Отже, якщо укладається договір купівлі-продажу квартири, в такому випадку витрати при укладенні договору будуть складатися з податку при продажу нерухомості, державного мита, збору до Пенсійного фонду, послуг нотаріуса.

Розмір кожного, враховуючи ставки, встановлені нормативно:

  • податок з доходів фізичних осіб (далі «ПДФО») – 5%;
  • військовий збір – 1,5%;
  • держмито – 1%;
  • збір до Пенсійного фонду – 1%;
  • послуги нотаріуса.

ПДФО, військовий збір сплачує продавець, держмито – за домовленістю між покупцем і продавцем, покупець – збір до Пенсійного фонду.

Хто за що платить при укладенні договору – це «внутрішня» домовленість сторін (наприклад, погодили, що покупець оплачує вартість квартири, і всі витрати «навпіл»). Але здійснюють такі оплати все одно від вищевказаних платників, визначених законом.

Є ще одне важливе питання – від якої ж суми проводити розрахунок податку при продажу нерухомості.

Звичайно ж від суми доходу, отриманого від продажу. Дохід визначається виходячи з ціни, котра зазначена в договорі купівлі-продажу, тобто суми, яку покупець передає продавцеві за нерухоме майно, але не нижче оціночної вартості.

Оціночну вартість визначає експерт. Тобто, ще одна стаття витрат це послуги експерта.

Також необхідно пам’ятати, що є винятки із зазначених правил – не завжди сплачується податок при продажу нерухомості – якщо протягом року ви здійснювали одну угоду з об’єктом нерухомості, яким володієте більше трьох років, дохід від продажу такого об’єкта не обкладається податком.

Якщо ж ви отримали об’єкт нерухомості у спадок – умова щодо перебування майна у власності понад три роки в такому випадку на вас не поширюється, тобто можете сміливо продавати відразу – Податок при продажу нерухомості платити не будете.

Все те ж саме стосується і оподаткування при продажу будинку.

Є ще один об’єкт для здійснення угод – це земельна ділянка.

Податок при продажу земельної ділянки сплачується в такому ж розмірі, як і при продажу іншого нерухомого майна.

Винятком в даному випадку є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, а також та, яка не перевищує норми приватизації (безоплатної передачі), передбаченої ст.121 Земельного кодексу України. Для звільнення від оподаткування також необхідна умова володіння ділянкою понад три роки, виключаючи ситуацію отримання ділянки у спадок.

Якщо ви продавець-нерезидент, в такому випадку розмір податку при продажу нерухомості буде іншим – ставка ПДФО становить 18%.

Вищевказані виключення також відносяться і до продажу нерезиденту.

Увага. Платити обов’язково. І не думайте, що є можливість уникнути сплати податку при продажу нерухомості. Не вийде. Оскільки податок сплачується до нотаріального посвідчення угоди. Будьте впевнені, нотаріус це проконтролює.

Укласти договір ви можете за місцезнаходженням майна або за місцем реєстрації однієї зі сторін договору. Ще кажуть за місцем прописки.

Прописка і реєстрація – в чому різниця. Фактично різниці немає. Юридично інститут прописки замінений на реєстрацію за місцем проживання.

Є особливі винятки щодо визначення податку при даруванні квартири.

Якщо родич першого або другого ступеня споріднення (це може бути батько, мати, чоловік, дружина, брат, сестра) подарував вам нерухоме майно, податок при цьому дорівнює нулю.

Якщо подарував «дальній» родич або хтось чужий – розмір податку при цьому становить 5%.

За загальним правилом, якщо подарували нерухомість, в цьому випадку ви повинні заплатити:

  • ПДФО – 5%;
  • військовий збір – 1,5%;
  • держмито – 1%;
  • послуги нотаріуса.

Плюс послуги експерта. Якщо сплачується податок за ставкою 5% або 18%, обов’язково необхідно визначити вартість подарунка, від якої і ведеться розрахунок податку при даруванні.

Якщо ж подарував нерезидент або ж подарували нерезиденту, застосовується ставка податку 18%.

При цьому орган податкової служби обов’язково дізнається про те, що ви повинні сплатити податок при даруванні квартири в певній сумі, про це його повідомить нотаріус після реєстрації права власності.

Також необхідно знати! Є два варіанти сплати податку:

  • сплатити до нотаріального посвідчення договору дарування;
  • подати податкову декларацію до першого травня наступного року і сплатити податок до першого серпня.

І не забувайте про те, що маючи нерухомість, необхідно щорічно сплачувати податок. Не всім і не за кожен об’єкт. Але це вже тема для іншої статті .

І ще, від сплати держмита в розмірі 1% звільнені громадяни, віднесені до певних категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інваліди війни та сім’ї воїнів, інваліди 1 і 2 груп. Однак необхідно розуміти: якщо одна сторона-звільнена, нотаріус вимагатиме сплати з іншого боку, тобто повне звільнення – в разі, якщо обидві сторони відносяться до вказаних категорій.

Для довідки: Долинське бюро правової допомоги:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел. (03477) 2-51-99