Як повернути частину грошей за навчання

Як повернути частину грошей за навчання

30.11.2018

Після закінчення школи не кожен випускник вступає на навчання за бюджетний кошт, дуже часто навчання доводиться оплачувати чи то самому студенту чи за підтримки батьків. Кількість студентів-контрактників завжди більша, ніж молодих людей, які навчаються безоплатно, проте чомусь дуже мало майбутніх спеціалістів знають, що можуть повернути частину коштів, сплачених за навчання.

Якщо сам студент чи хтось з його батьків працює за трудовим договором, то родина має змогу повернути до 18% коштів, сплачених за навчання, за допомогою податкової знижки.

Кожен, хто працює за трудовим договором, сплачує 18% податку на доходи зі своєї заробітної плати. Якщо ж із зарплатні оплачується ще й навчання, то держава надає податкову знижку – можливість повернути собі ці 18% податку.

Оформити податкову знижку можуть студенти чи їхні батьки, які офіційно працювали на момент оплати контракту. Достатньо, щоби за трудовим договором працював хтось один із батьків. Зароблених за податковий рік грошей має вистачити для оплати навчання, це головне. Якщо ж за навчання платив підприємець, то права на податкову знижку в нього немає.

Сума повернення може бути різна в кожному конкретному випадку. Порахувати її можна за формулою: суму оплати за навчання на місяць помножити на кількість місяців навчання протягом календарного року. З отриманої суми потрібно вирахувати 18% (ставку прибуткового податку). Наприклад, якщо щомісячний платіж за навчання становить 1 тис. грн, а час фактичної навчання і оплати за календарний рік – 10 повних місяців (з січня по грудень і 2 місяці канікул), виходить 1000х10 і з цієї суми 18% = 1800 грн.

Для того, щоб оформити повернення коштів, потрібно звернутися до найближчого відділення податкової (Державна фіскальна служба) із таким пакетом документів:

  • копією паспорта (1 та 2 сторінки, а також прописка – і студента, і того, хто платив за навчання);
  • копією ідентифікаційного коду (обох осіб);
  • копією квитанції з банку про оплату навчання (довідка з університету про те, що ви заплатили за контракт, не є платіжним документом, а тому її не приймуть як підтвердження факту оплати);
  • оригіналом довідки про доходи (її видають в бухгалтерії за місцем роботи);
  • заявою про суму виплачених доходів та утриманих;
  • декларацією про доходи (зразок – на сайті Державної фіскальної служби України);
  • номером банківської картки чи рахунка;
  • копією Договору про навчання;
  • копією свідоцтва про народження студента (навіть якщо студент повнолітній);
  • копією студентського (або довідкою про навчання з вишу).

Ці документи потрібно подати до кінця року, наступного за звітним. Наприклад, якщо ви платили за навчання у 2018, то маєте право повернути гроші за навчання до 30 квітня 2019.

Після отримання на роботі довідки про доходи за поточний рік і перед візитом до податкової пропонуємо самостійно порахувати, скільки приблизно грошей вам повинні повернути. Державна фіскальна служба пропонує свій варіант того, як це зробити.

Податкову знижку варто оформлювати на того із сім’ї, хто офіційно отримує найбільшу заробітну платню, адже ця особа платить більше податків, а тому зможе більше повернути (звичайно, в межах 18% від максимуму).

Не варто перейматися тим, що в Договорі про навчання зазначено, що «студент зобов’язується вносити плату». Хто подав декларацію про доходи, той і платив за навчання.

Також важливо пам’ятати: краще платити не всю суму одразу, а за кожен семестр окремо. Податкову знижку нараховують одноразово тільки за поточний рік, тому якщо ви навчаєтеся, наприклад, у 2018-2019 роках, вам повернуть гроші тільки за 2018. А це половина суми. Якщо ж розбити платіж на 2 етапи у 2018 і 2019 роках, то гроші повернуть за обидва семестри.

У деяких університетах обов’язковою умовою є внесенні плати одноразово за весь рік. Це незаконно. Аби оплатити навчання у 2 етапи, перед укладенням Договору про навчання потрібно написати заяву на ім’я ректора про те, що у вас фінансові проблеми і ви бажаєте вносити суму щосеместру. Такі заяви зазвичай задовольняють.