Аліменти на утримання одного з подружжя

Аліменти на утримання одного з подружжя

18 липня 2019 р.

До Долинського бюро правової допомоги часто звертаються громадяни за консультацією по питанню стягнення аліментів на утримання одного з подружжя.

Слід зазначити, що вказані правовідносини між подружжям регулюються главою 9 Сімейного кодексу України.

Зокрема, нормою частини другої статті 75 СК України, відповідно до якої право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи. Також частинами першою та другою статті 76 СК України передбачено, що розірвання шлюбу не припиняє права особи на утримання, яке виникло у неї за час шлюбу. Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.

Заслуговує на увагу висновок суду касаційної інстанції щодо застосування норм права, а саме у справі ВС/КЦС, № 161/16931/16-ц від 11.10.18 р.:

«Аналіз норм статей 75 і 76 СК України дає підстави для висновку про те, що аліментні зобов’язання на утримання одного з подружжя можуть бути призначені лише за наявності юридичних складових – сукупності певних умов, а саме: перебування в зареєстрованому шлюбі або у фактичних шлюбних відносинах після розірвання шлюбу; непрацездатність одного з подружжя; потреба в матеріальній допомозі; нижчий від прожиткового рівень матеріального забезпечення. Таким чином право на утримання (аліменти) має непрацездатна особа, яка не забезпечена прожитковим мінімумом.»

Сімейним кодексом України також передбачено ряд інших підстав для стягнення аліментів на утримання одного з подружжя:

Статтею 84 СК України передбачено право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини. Стаття 86 кодексу передбачає право чоловіка на утримання у разі проживання з ним дитини. Стаття 88 визначає право на утримання того з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю. Але в будь-якому випадку, кожна ситуація, що дає право на стягнення аліментів є індивідуальною і потребує детального вивчення всіх обставин, що мають істотне значення для вирішення питання щодо стягнення аліментів, а тому консультація фахівця буде необхідною. 

 

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99. 

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).