Портал відкритих даних - місто Долина

Чи потрібно змінювати прізвища в документах при вступі у шлюб?

/ Державні установи / Долинське бюро правової допомоги Калуського місцевого центру / Чи потрібно змінювати прізвища в документах при вступі у шлюб?

Чи потрібно змінювати прізвища в документах при вступі у шлюб?

Зміна прізвища при вступі у шлюб є одним з найактуальніших питань серед молодят. Незважаючи на те, що українське законодавство відповідно до ст. 35 Сімейного кодексу передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу, будь то залишення дошлюбного прізвища або складання подвійного, більшість наречених все ж переходить на прізвище чоловіка. Втім є випадки коли деякі чоловіки після одруження беруть прізвище дружини, бо законодавством це не забороняється. Якщо подвійне прізвище візьме тільки наречена, вона повинна приєднати прізвище нареченого до свого, а не навпаки. Якщо двоє із подружжя хочуть після шлюбу мати подвійне прізвище, повинні домовитися, чиє із дошлюбних прізвищ буде першим. Що ж, розглянемо детально, які саме документи необхідно змінити при зміні прізвища. Першим після зміни прізвища доведеться замінити паспорт громадянина України. Після оформлення документів про укладення шлюбу у РАЦСі ставлять в паспорті позначку про необхідність його заміни протягом місяця після реєстрації шлюбу. Якщо цей термін пропустили, це є адміністративне правопорушення.

Після заміни внутрішнього паспорта доведеться міняти закордонний. Із старим прізвищем він дійсний тільки один місяць з дня зміни прізвища. Крім того, відразу після зміни прізвища в Державну прикордонну службу та Інтерпол спрямовується інформація про недійсність вашого старого закордонного паспорта. Вартість заміни закордонного паспорта становитиме стільки ж, що і виготовлення нового. Про зміну прізвища також потрібно повідомити Державну фіскальну службу України для внесення змін до даних у реєстрі платників податків (замінити картку платника податків). Ідентифікаційний номер платника податків залишиться той самий, зміниться лише прізвище. Нову довідку вам видадуть за два тижні. Якщо маєте відносини із банком, доведеться замінити банківські угоди і картки. Це стосується усіх карток: зарплатної, кредитної, «для виплат». Усі взаємовідносини із банком мають бути чітко регламентовані з відповідною фіксацією в угоді. Тому краще заздалегідь переоформити всі документи у банку на нове прізвище. Це убезпечить власника рахунку в банку в майбутньому затримувати або відмовити вам у виплаті вашого депозиту, якщо такий є. Після зміни прізвища не всі документи потрібно замінювати. Є такі, які дійсні. Для підтвердження своєї особи треба надати новий паспорт і документ, на підставі якого змінено прізвище. Зокрема це: документи про освіту: дипломи про середню і вищу освіту, дипломи кандидатів і докторів наук, сертифікати про проходження курсів з підвищення кваліфікації і так далі; документи, що встановлюють право на майно. Наприклад, договір купівлі-продажу квартири не підлягає заміні, а залишиться в тому вигляді, в якому він і є. У відділі кадрів повинні внести в трудову книжку відповідну поправку. Також не обов’язково замінювати водійські права. Пред’являючи права та документи на транспортний засіб, треба пред’явити документ на підставі якого змінено прізвище. Якщо все-таки вирішили замінити водійські права, доведеться до списку документів додати медичну довідку.